LOKALIZACJA:
INWESTOR:
AUTORZY:
KONSULTACJE ARCHITEKTONICZNE:
PROJEKT:
REALIZACJA:
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:
NAGRODY:
WIĘCEJ DANYCH
ZESPÓŁ KONKURSOWY:
ARCHITEKT PROWADZĄCY:
ZESPÓŁ PROJEKTOWY:
WSPÓŁPRACA:
PROJEKT WNĘTRZ:
AKUSTYKA:
TECHNOLOGIA SCENY:
KONSTRUKCJA:
INSTALACJE:
PROJEKT ZIELENI:

O PROJEKCIE:

Centrum Kongresowe ICE Kraków to nowoczesny, światowej klasy obiekt koncertowo-kongresowy zaprojektowany przez biuro Ingarden & Ewy we współpracy z japońskim architektem Aratą Isozakim. Projekt został zrealizowany w wyniku wygranej w międzynarodowym konkursie architektonicznym zorganizowanym w 2007r przez Gminę Miejską Kraków.

W obiekcie dedykowanym wydarzeniom kulturalnym: muzyce, baletowi, spektaklom teatralnym oraz kongresom znajdują się trzy główne sale mieszczące 1915, 600 i 300 osób i wielofunkcyjna przestrzeń konferencyjna o powierzchni 550 m2 z systemem mobilnych ścian pozwalających na dowolną aranżację przestrzeni, a  także pomieszczenia towarzyszące takie jak biura, garderoby artystów oraz powierzchnia komercyjna.

Centrum Kongresowe ICE Kraków zostało zaprojektowane z uwzględnieniem najwyższych standardów funkcjonalnych i akustycznych oraz wyposażone w nowoczesne systemy mechaniki scenicznej, za które odpowiadali specjaliści z ARUP Acoustics (Londyn), Ramboll Acoustics (Cambridge) i ARUP Theatre Consultin (Winchester). Ze względu na szeroki wachlarz wydarzeń jakie mają odbywać się w obiekcie, począwszy od koncertów orkiestr symfonicznych do wielkich międzynarodowych konferencji, architekci zdecydowali o przyjęciu dla sali głównej typologii zbliżonej do modelu częściowej winnicy (semi-vineyard type) pozwalającej na różne konfiguracje obszarów audytorium i sceny i zapewniającej każdej z nich jak najlepsze warunki akustyczne.

Przy projektowaniu obiektu, oprócz konieczności poradzenia sobie z wymagającymi założeniami funkcjonalnymi i technologicznymi, architekci musieli zmierzyć się z niezwykłym kontekstem urbanistycznym Centrum. Obiekt usytuowany jest w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Polski - na wprost Zamku Wawelskiego. Atrakcyjność Centrum Kongresowego ICE Kraków wynika nie tylko z jego wartości architektoniczno-użytkowej ale również lokalizacyjno-widokowej. Budynek od strony bulwarów wiślanych ma spektakularną szklaną elewację, za którą umiejscowiono wielokondygnacyjne foyer z widokiem na panoramę Starego Miasta Krakowa. W przestrzeni foyer zawieszono fantazyjne schody prowadzące gości po wielu poziomach Centrum i otwierające przed nimi kolejne poziomy perspektywy miasta z Wawelem pośrodku. Bryła budynku obniża się kaskadowo w kierunku Wisły by os strony bulwarów optycznie redukować skalę zabudowy. Fasada obiektu jest kompozycją szkła, ceramiki oraz aluminium. Kolory ceramicznych płytek elewacyjnych stanowią kolorystyczne odzwierciedlenie wnętrza budynku: czerwienie sali audytoryjnej, grafitu sali teatralnej, bieli foyer oraz srebrzystego aluminium, którym jest wykończony dach. W zamyśle autorów wieloelementowa kompozycja elewacji ma odzwierciedlać ruch i życie - dynamikę nowoczesnego, rozwijającego się miasta.

Budynek poprzez swoją skalę i spektakularną formę tworzy nowy architektoniczny punkt odniesienia dla Starego Krakowa, dominantę przestrzenną symbolizującą bramę miasta i nowoczesną strategię rozwoju.